Czym jest szybki przelew?

Przelewy internetowe, które możemy wykonywać zupełnie samodzielnie towarzyszą nam praktycznie podczas każdej transakcji. Dostajemy dzięki nim pensję, czy też płacimy za zrobione zakupy. Niemniej jednak nie zawsze pieniądze trafiają na konto odbiorcy tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rozwiązaniem tej sytuacji są tak zwane szybkie przelewy.

Instytucje finansowe z pewnością przyzwyczaiły nas już do wykonywanych w sposób błyskawiczny przelewów, niemniej jednak tylko w obrębie rachunków należących do danej instytucji. Wysyłanie środków na tak zwane obce konta, czy też zewnętrzne może potrwać nawet do kilkudziesięciu godzin. Zmienia to jednakże opcja szybkiego przelewu.

Szybki przelew w zasadzie nie różni się niczym od tego standardowego z rachunku na inny rachunek który wykonywany jest w systemie bankowości internetowej, biorąc pod uwagę tryb potwierdzania, czy też konieczny zasób danych umożliwiających dokonywanie transferu pieniędzy. To, co jednakże odróżnia go od tak zwanego standardowego przelewu to to, że możliwe jest jego wykonanie wyłącznie z , jak i na rachunek prowadzonych w polskiej walucie, jak również czas. Ten jest tutaj najbardziej istotny, gdyż w wypadku szybkiego przelewu zredukowano maksymalnie czas od momentu wysłania środków pieniężnych przez nadawcę do ich pojawienia się na drugim koncie, należącym do wybranego przez nas odbiorcy. Szybkie przelewy pozwalają zatem na wykonanie transferu środków finansowych nie w kilka, czy też w kilkanaście godzin, ale zaledwie w kilkadziesiąt sekund, co jest dużym ułatwieniem dla osób, którym zależy na czasie.

Koszty i obwarowania szybkiego przelewu

Obecnie maksymalną kwotą, którą możemy przesłać z konta na konto za pomocą szybkiego przelewu jest 100.000 złotych. Poza tym bardzo istotne jest, aby pamiętać, że skrócenie czasu zrealizowania przelewu możliwe jest tylko i wyłącznie w ramach instytucji, które znaleźć można na liście systemu Express ELIXIR. Oznacza to, że z tegoż systemu korzystać musi nie tylko instytucja, z której wysyłane są środki, ale i bank, w którym prowadzone będzie konto danego odbiorcy. Wyłącznie w takim przypadku środki przelewu będą zaksięgowane na należącym do niego rachunku w czasie, który zbliżony jest do rzeczywistego. Warto mieć również na uwadze, że usługa szybkiego przelewu nie musi być dla nas zupełnie darmowa. O kosztach jego nadania decydować będzie za każdym razem tabela uwzględniająca oplaty, jak i prowizje danego banku. Opłaty te mogą obecnie przyjmować przeróżne wartości, a ich wysokość może być również zależna od wysokości kwoty zawartej w przelewie, niemniej jednak koszt jednorazowej dyspozycji zawierać powinien się w przedziale od 1, do 10 złotych. Nie jest to zatem mało, tym bardziej że obecnie przelewy, których dokonywać można samodzielnie w systemach bankowości internetowej, są na ogół całkowicie darmowe. Wykorzystanie szybkiego przelewu pozostaje doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na bardzo szybkiej wysyłce pieniędzy do odbiorcy.

Dodaj komentarz