Pozabankowe pożyczki ratalne: co musisz o nich wiedzieć?

Takie rozwiązania, jak pożyczki ratalne to obecnie coraz częstszy składnik oferty instytucji pożyczkowych. Co więcej, niektóre spośród firm działających w obrębie polskiego sektora pożyczkowego oferują właśnie tylko ten wariant produktów pożyczkowych.

Klienci często zastawiają się, na co dokładnie mogą liczyć pożyczając pozabankowo na raty oraz czym pożyczka ratalna różni się od kredytu konsumpcyjnego udzielanego przez banki? Kolejna istotna kwestia to oczywiście proces weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta, który w przypadku pożyczek ratalnych w firmach pożyczkowych na ogół dość znacząco różni się w porównaniu do oferty tzw. chwilówek.

Pozabankowe pożyczki ratalne: podstawowe informacje

Już sama nazwa wskazuje, jak przedstawia się mechanizm działania w przypadku pozabankowych pożyczek ratalnych. Spłata zobowiązania odbywa się mianowicie w systemie ratalnym, a nie poprzez jednorazowe uregulowanie zobowiązania.

Co jednak ważne, na rynku istnieją również bardziej specyficzne formy pożyczek ratalnych. Niektóre spośród firm pożyczkowych oferują np. pożyczki na raty z okresem spłaty wynoszącym jedynie 60, 90 a czasami nawet tylko 30 dni. W takim wypadku spłata odbywa się przeważnie w systemie tygodniowym. Tego rodzaju oferty są typowe przede wszystkim dla instytucji pożyczkowych wywodzących się z UK.

Czasami tygodniowy system rat można spotkać również w przypadku pożyczek ze znacznie dłuższym okresem, wynoszącym kilkadziesiąt miesięcy. Oczywiście, w przeważającej większości wypadków jest to rozwiązanie znacznie mniej wygodne z perspektywy klienta, niż spłata rat w systemie miesięcznym.

Pożyczki na raty a kredyty w bankach

Czym przede wszystkim różnią się pożyczki ratalne oferowane przez dzisiejsze instytucje pożyczkowe od kredytów w bankach? Sam mechanizm działania jest w obu przypadkach bardzo podobny. Co do zasady jednak pożyczki pozabankowe cechują się:

  •  Krótszym okresem spłaty(nie jest to jednak żelazną regułą)
  •  Niższym maksymalnym okresem spłaty
  •  Wyższymi kosztami(w niektórych przypadkach różnice bywają jednak naprawdę niewielkie)
  •  Łatwiejszą dostępnością

Warto jednak dodać, że współczesne firmy pożyczkowe oferują swoim klientom również rozmaite rozwiązania dodatkowe, których na ogół nie znajdziemy w ofertach banków. Często klienci mogą korzystać na przykład z rozbudowanych programów lojalnościowych. Programy takie premiują stałych klientów, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania. Każda terminowo spłacona pożyczka będzie oznaczać niższe koszty kolejnego zobowiązania. Niektóre spośród firm pożyczkowych oferują także promocje okolicznościowe, z których można skorzystać jedynie w określonym czasie.

Wybierając ofertę pozabankowej pożyczki na raty warto również zwrócić uwagę na ewentualny dostęp do rozwiązań dodatkowych, w tym przede wszystkim opcji przedłużenia umowy pożyczki oraz wakacji pożyczkowych. Więcej informacji na temat pożyczek ratalnych można znaleźć pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-ratalne/

Weryfikacja zdolności kredytowej w pożyczkach ratalnych

Jak już wspominano, najczęściej pozabankowe pożyczki ratalne oznaczają bardziej dokładny proces weryfikacji zdolności kredytowej klienta, niż ma to miejsce w przypadku tzw. chwilówek. Wynika to po prostu z faktu, że pożyczka ratalna stanowi dla pożyczkodawcy znacznie większe ryzyko, niż szybka chwilówka na 3 lub 4 tysiące złotych.

Czego jednak dokładnie możemy spodziewać się w tym zakresie? Przede wszystkim, w przypadku pożyczek ratalnych najczęściej nasze dane są sprawdzane niemal we wszystkich bazach, chociaż nie stanowi to żelaznej reguły. Firma pożyczkowa może zażądać od nas również np. przedstawienia zaświadczenia o dochodach lub innego dokumentu potwierdzającego osiągane przez nas zarobki.

W przypadku pożyczek ratalnych bardzo często warunki pożyczki są ustalane indywidualnie w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem firmy. Kształt finalnej oferty, jaka zostanie nam przedstawiona, będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak oceniono naszą zdolność kredytową.

Dodaj komentarz