Pożyczki pod zastaw. Co można zastawić?

Jedną z bardziej popularnych pożyczek pozabankowych są pożyczki pod zastaw. Najczęściej zastaw jest wymagany przy pożyczaniu wyższych kwot pieniężnych. Bardzo często granicą jest kwota 10 tysięcy złotych. Do tej kwoty wystarczy oświadczenie o dochodach, ale chcąc pożyczyć więcej potrzebny jest żyrant lub właśnie zastaw. Pozostaje jednak pytanie co może być tym zastawem?

Co można zastawić pod pożyczkę?

Inne zasady przyjmowania zastawów mają lombardy, które też udzielają pożyczek pod zastaw, a inne firmy pożyczkowe działające np. online czy przez przedstawicieli terenowych. W wypadku pożyczek pieniężnych w lombardzie przyjmowane są najchętniej wyroby jubilerskie ze złota, z kamieniami szlachetnymi czy też drobne AGD i RTV. Czyli przedmioty, które w razie gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się z terminowej spłaty pożyczki łatwo sprzedać na przykład w serwisach aukcyjnych. Zdarza się, że lombardy przyjmują też w zastaw samochód osobowy, ale pożyczkobiorca może nim nadal jeździć w czasie trwania umowy.

Natomiast biorąc pożyczkę pod zastaw w firmie pożyczkowej najczęściej możliwy zastaw to samochód lub nieruchomość. Przy czym nieruchomość to nie tylko mieszkanie własnościowe czy dom z aktem własności, ale też lokale użytkowe, grunty rolne i grunty budowlane. Ogólnie muszą być to nieruchomości, które pożyczkobiorca posiada na własność samodzielnie, bez współwłasności z inną osobą. Tak samo w wypadku zastawu samochodu, musi być to samochód posiadany na własność przez pożyczkobiorcę.

Zastaw samochodu – jak to działa?

Korzystając z pożyczek online potrzebne jest po złożeniu wniosku przesłanie do parabanku danych samochodu, zdjęć, wyceny i aktu własności. Firma oceni czy taki samochód nadaje się pod zastaw. Nie każde auto będzie do tego zdatne. A do tego maksymalnie można otrzymać pożyczkę w wysokości do 60% wartości samochodu. Dlatego tak naprawdę opłacalne jest zastawianie tylko nowych lub nietracących szybko na wartości samochodów w bardzo dobrym stanie.

Jeśli samochód zostanie zaakceptowany jako zastaw trzeba wypełnić stosowne dokumenty i dokonać wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w którym to firma pożyczkowa będzie miała 51% własności auta. Dopiero po spłaceniu pożyczki odzyskamy pełną własność samochodu. A dzięki wpisowi w dowodzie, nadal będziemy mogli samochodem jeździć.

Zastaw nieruchomości – co trzeba wiedzieć?

Tutaj procedura jest dłuższa i bardziej kosztowna. Po pierwsze parabanki żądają przedstawienia fachowej wyceny nieruchomości, a to kosztuje nawet kilkaset złotych. Po drugie nieruchomość musi być ubezpieczona. A po trzecie trzeba dokonać zmian w księdze wieczystej, co oznacza wizytę u notariusza i spisanie aktu notarialnego, co również jest kosztowne. Wszystkie koszty pokrywa pożyczkobiorca.

Jednakże można otrzymać w ramach pożyczki nawet sumę równą połowie rynkowej wartości nieruchomości i przeznaczyć ją na dowolny cel, a potem spłacać w miesięcznych ratach. Zabezpieczenie zakłada się w księdze wieczystej, ale w zasadzie są dwa możliwe wpisy. Pierwszy to przekazanie własności na parabank na czas spłaty pożyczki, a potem przeniesienie jej na pożyczkobiorcę, gdy pożyczka zostanie spłacona. A drugi to przyznanie pierwszeństwa w odzyskaniu zobowiązania dla prabanków, w razie gdyby pożyczkobiorca nie był w stanie spłacać zobowiązań i narobił sobie długów.

Dodaj komentarz